W jaki sposób należy dokonać wypłaty wstrzymanego wynagrodzenia chorobowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2011 r.

PYTANIE

Po wyczerpaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego, oraz przerwie po zwolnieniu lekarskim trwającej 60 dni (w tym okresie 60 dni pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym i nie przepracował ani jednego dnia) pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie.

Z uwagi na to, że mimo skierowania przez pracodawcę na badania kontrolne po długotrwałej nieobecności pracownik nie dostarczył zaświadczenia od lekarza weryfikującego stan zdrowia pracownika, a z dokumentów jakimi dysponował zakład pracy nie wynikało czy nowe zwolnienie lekarskie (dostarczone po 182 dniach choroby i 60 dniach przerwy będącej urlopem wypoczynkowym) dotyczy tej samej choroby czy innej i czy należy ustalić nowy okres zasiłkowy czy nie, pracodawca zwrócił się do ZUS o przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego. W oczekiwaniu na odpowiedź ZUS, pracodawca wstrzymał wypłatę ewentualnego wynagrodzenia chorobowego (a po 33 dniach zasiłku chorobowego) wykazując w miesięcznych dokumentach rozliczeniowych nieobecność usprawiedliwioną. Tymczasem pracownik dostarczał kolejne zwolnienia lekarskie potwierdzające długotrwałą chorobę (kolejne zwolnienia bez żadnych przerw). Ostatecznie po 3 miesiącach wyjaśnień ZUS ustalił, że uprawnienia do świadczeń należy ustalić w ramach nowego okresu zasiłkowego.

W jaki sposób należy dokonać wypłaty wstrzymanego uprzednio wynagrodzenia chorobowego a następnie zasiłku chorobowego? Czy do wypłaty należnej pracownikowi należy doliczyć odsetki i czy odsetki te będą stanowiły podstawę do naliczenia składek ZUS? Jak należy wykazać tego typu wypłatę w deklaracji ZUS podczas gdy jak nadmieniono wcześniej w minionych miesiącach wykazywano nieobecność pracownika jako nieobecność usprawiedliwioną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX