W jaki sposób należy dokonać konwersji wypłaconych kwot w ramach umowy o współpracy na wynagrodzenie ze stosunku pracy, w przypadku stwierdzenia przez sąd istnienia stosunku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 13 marca 2007 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Firma podpisała z osobą prowadzącą działalność umowę o współpracy na zarządzanie działem handlowym. Współpraca trwała od maja 2001 r. do lipca 2003 r. Osoba wykonująca umowę rozwiązała ją i wniosła do Sądu pozew o uznanie wykonywanych czynności jako stosunek pracy. Sąd orzekł, że miało miejsce świadczenie pracy w ramach stosunku pracy. Przez cały okres współpracy firma otrzymywała faktury VAT za wykonanie usług zarządzania działem handlowym, zwrot kosztów dojazdu do klientów, zwrot kosztów naprawy samochodu.

W jaki sposób należy dokonać konwersji wypłaconych kwot w ramach umowy o współpracy na wynagrodzenie ze stosunku pracy? Czy brać pod uwagę wszystkie wypłacone kwoty, bo np. w ramach stosunku pracy za dojazdy do klienta przysługiwałoby rozliczenie wyjazdu służbowego? Czy prawidłowo jest potraktować kwotę netto z faktury VAT za usługi jako kwotę wynagrodzenia brutto, którą należy potraktować jako podstawę do składek ZUS i podatku dochodowego od osób fizycznych - PIT-4? W jaki sposób dokonać potrącenia składek na ubezpieczenia społeczne należne od pracownika oraz czy za uznany za stosunek pracy okres należy wypłacić ekwiwalent za urlop, czy też nastąpiło już przedawnienie roszczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX