W jaki sposób najkorzystniej przyjąć darowiznę celową od osoby fizycznej na zakup wyposażenia do mieszkań wychowanków Domu... - OpenLEX

W jaki sposób najkorzystniej przyjąć darowiznę celową od osoby fizycznej na zakup wyposażenia do mieszkań wychowanków Domu Dziecka ze względów podatkowych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 19 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób najkorzystniej przyjąć darowiznę od osoby fizycznej (celową) na zakup wyposażenia do mieszkań wychowanków (byłych i obecnych) Domu Dziecka (nie będącego OPP) ze względów podatkowych?

W sytuacji chodzi przede wszystkim o to, aby kwota darowizny nie była przekazana bezpośrednio do rąk wychowanków, a Dom Dziecka był dysponentem środków. Czy darowizna może zostać przekazana w formie gotówkowej? Jednym z zadań statutowych Domu Dziecka jest zaspokojenie niezbędnych potrzeb wychowanka, w tym potrzeb bytowych. Jaki podatek/podatki musiałby zapłacić Dom Dziecka od otrzymanej darowizny od osoby fizycznej? Czy po otrzymaniu darowizny może przeznaczyć ją na zakup wyposażenia mieszkań dla byłych i obecnych wychowanków (zadania statutowe odnoszą się tylko do obecnych wychowanków)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX