W jaki sposób może kontynuować działalność małżonek, który uzyskał nowy wpis do ewidencji działalności gospodarczej w związku z likwidacją spółek małżeńskich?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 7 lutego 2005 r.

PYTANIE

Prowadzimy tzw. spółkę małżeńską na NIP męża. Do końca 2004 r. mieliśmy jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W Urzędzie Miasta powiedziano nam, że muszą wykreślić jednego z małżonków z ww. wpisu i drugiemu wystawić nowe zaświadczenie. Tak też uczynili.

Jakie są konsekwencje w VAT i w podatku dochodowym z powodu posiadania dwóch wpisów do ewidencji działalności gospodarczej? Czy jest prawdą, że jeżeli chcemy aby dochód był dalej dzielony w trakcie roku na dwie osoby, to musimy zawiązać spółkę cywilną? Co dzieje się w takiej sytuacji z całym majątkiem firmy? Czy przy przekazaniu go na spółkę jest to czynność zwolniona? Co począć z kasami fiskalnymi - mamy ich kilka - jest na nich wpisany NIP męża - spółka cywilna musi kupić nowe? Co mamy zrobić z początkiem 2005 r., kiedy to już posiadaliśmy dwa wpisy do ewidencji, a firma dalej była prowadzona jak w poprzednim roku? Nawet gdybyśmy zawiązali dzisiaj spółkę cywilną, to na nadanie NIP-u czeka się około dwóch miesięcy, a nie ma już numerów tymczasowych.

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access