W jaki sposób jednostka dominująca powinna sprawdzić czy może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 6 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. W 2023 r. spółka z o.o. A, która do tej pory nie posiadała żadnej jednostki zależnej zakupiła udziały w kilkunastu spółkach, w związku z czym powstała w 2023 r. grupa kapitałowa A ze spółką A jako jednostką dominującą. Zarówno spółka A, jak i jej jednostki zależne istniały w roku 2022, ale jako niezależne, niepowiązane jednostki z jednostką dominującą.

W jaki sposób jednostka dominująca A powinna sprawdzić progi wskazane w ustawie o rachunkowości w art. 56 ust. 1 i ustalić czy może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego?

Które ze wskazanych poniżej podejść jest prawidłowe, a może jeszcze inaczej powinno zostać to ustalone?

1. Zarówno na 31.12.2023 r. jak i 31.12.2022 r. dane powinny pochodzić z jednostki dominującej jak i jednostek zależnych, mimo, że na 31.12.2022 r. nie istniała grupa kapitałowa i jednostka dominująca nie posiadała udziałów w tych jednostkach zależnych, wówczas w obu latach progi zostały przekroczone.

2. Dane na 31.12.2023 r. powinny obejmować dane z jednostki dominującej jak i spółek zależnych (łącznie dane przekraczają wskazane progi), ale na 31.12.2022 r. dane powinny obejmować tylko spółkę A, czyli obecną jednostkę dominującą, bez danych z jednostek zależnych (wtedy w 2022 r. progi nie zostały przekroczone).

3. Powinny być brane pod uwagę tylko dane na 31.12.2023 r., ponieważ dopiero w tym roku powstała grupa kapitałowa. W tym szczególnym przypadku nie ma zastosowania sprawdzenie progów w obu następujących po sobie latach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX