W jaki sposób gmina ma procedować w związku z dofinansowaniem dla parafii w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nagórek Marcin
Odpowiedzi udzielono: 19 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 500 000 zł w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na prace konserwatorskie na zabytku należącym do Parafii. Parafia posiada założone księgi rachunkowe i jest czynnym podatnikiem VAT. W księgach rachunkowych ujmuje wyłącznie zdarzenia dotyczące innej niż sakralna działalność tzw. działalności pozostałej dotyczącej przychodów z prowadzonej kawiarenki, księgarni, sprzedaży biletów, przychody z najmu oraz dzierżawy majątku stanowiącego własność Parafii.

Czy w związku z tym Gmina ma traktować Parafię jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą i przyznać dotacje wyłącznie do wysokości limitu pomocy de minimis określonego w rozporządzeniu? Czy limit pomocy de minimis ma być traktowany na Parafie czy w obrębie całej kurii czy też diecezji? Czy też Gmina na całość zadania inwestycyjnego może przekazać dotację jako pomoc publiczną tzw. pomoc inwestycyjna na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX