Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2015 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 14 lipca 2015 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna nabyła działkę w drodze spadku. Od tego momentu nie upłynął jeszcze pięcioletni okres (data nabycia 2012 r.). Działka w księgach wieczystych posiada wpis, iż jest działką rolną. Właściciel działki, osoba fizyczna, chciałaby sprzedać tą działkę, rozpatruje wiec trzy poniższe scenariusze:

1. Czy w przypadku, gdyby dotychczasowy użytkownik (użytkowanie w drodze najmu) postawił na działce budynek, to czy można dokonać zbycia w drodze art. 231 k.c., a wartość wynagrodzenia nie będzie podlegała opodatkowaniu PIT czy PCC?

2. Jeżeli działka ma status działki rolnej, to czy w związku z tym w momencie sprzedaży można zastosować zwolnienie wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l?

Czy w tym wypadku musi również upłynąć pięcioletni okres od momentu nabycia działki w drodze spadku, aby uniknąć opodatkowania PCC

3. Czy przedwstępna umowa sprzedaży, w wyniku której dotychczasowy najemca może użytkować działkę tak jak właściciel, umożliwi uniknięcie opodatkowania po stronie sprzedającego grunt w przedstawionej powyżej sytuacji?

Po upływie natomiast pięciu lat zawarta zostanie umowa sprzedaży?

Jakie będą konsekwencje podatkowe zastosowanie takiego rozwiązania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację