W jaki sposób dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych pracownika, którego zatrudnienie zakwestionował ZUS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 28 sierpnia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownica została zatrudniona od 1.10.2017 r. Od 12.12.2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Zakład pracy wypłacił wynagrodzenie chorobowe, następnie przekazał L-4 do ZUSu. ZUS podjął czynności kontrolne i zakwestionował zatrudnienie pracownicze. Wydał decyzję, w której stwierdził, że osoba jako pracownik nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu od 1.10.2017 r. Odmówił wypłaty zasiłku uzasadniając, że z zebranego materiału wynika, że osoba ta nie wykonywała pracy, a została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych jedynie w celu uzyskania prawa do świadczeń. O powstaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych jako pracownika nie decyduje zawarcie umowy o pracę, czy otrzymywanie z tego tytułu wynagrodzenia, ale faktyczne wykonywanie pracy.

W jaki sposób prawidłowo dokonać korekty dokumentów rozliczeniowych i czy wystawić PIT-11 za faktycznie otrzymane wynagrodzenie?

Jeśli tak, w której pozycji wpisać otrzymane wynagrodzenie i co ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy w tej sytuacji pracownica jest zobowiązana do zwrotu wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 k.p.) i jak zakwalifikować faktycznie pobrane wynagrodzenie za okres pracy?

Czy wystawić świadectwo pracy?

Czy decyzja ZUS o niepodleganiu ubezpieczeniom z pracowniczego ubezpieczenia powoduje, iż nie doszło do zawarcia umowy?

Jeśli tak, jak zakwalifikować wykonywanie pracy - jako zlecenie, dzieło czy jako inną pracę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX