W jaki sposób bank powinien w formularzu przedstawić wysokość RRSO dotyczącego kredytu zabezpieczonego hipotecznie z formułą oprocentowania okresowo-stałą przez 5 lat?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Rogoń Dominika
Odpowiedzi udzielono: 23 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W jaki sposób bank powinien w formularzu przedstawić wysokość RRSO dotyczącego kredytu zabezpieczonego hipotecznie z formułą oprocentowania okresowo-stałą przez 5 lat?

Po upływie tego okresu oprocentowanie przejdzie automatycznie na zmienne, z zastrzeżeniem, że przed upływem 5 letniego okresu obowiązywania oprocentowania stałego klient może złożyć wniosek o kontynuowanie oprocentowania okresowo stałego na kolejny 5 letni okres (wysokość oprocentowania stałego zostaje ustalona na nowo).

Czy w przedstawionej sytuacji bank powinien zgodnie z art. 20 ust. 7 ustawy z 23.03.2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1027) wskazać dwie RRSO w formularzu informacyjnym w sytuacji gdy ww. art. dotyczy umów o kredyt hipoteczny ze stałą stopą oprocentowania kredytu hipotecznego w odniesieniu do co najmniej 5-letniego początkowego okresu, po którym kredytodawca i konsument dokonują ustalenia nowej stałej stopy oprocentowania kredytu hipotecznego na dalszy okres obowiązywania umowy o kredyt hipoteczny?

W przedstawionym w banku przypadku kredytodawca i konsument nie dokonują ustalenia nowej stałej stopy oprocentowania - kredyt automatycznie przechodzi na oprocentowanie zmienne, jednak jak podano wyżej istnieje możliwość ustalenia oprocentowania stałego na kolejny 5 letni okres.

Jakie oprocentowanie i okres jego obowiązywania należy przyjąć przy wyliczaniu RRSO w umowie kredytowej w opisanym powyżej przypadku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX