W jaki sposób amortyzować nowy budynek postawiony na fundamentach poprzedniej budowli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Prowadzę ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny. Podatek dochodowy rozliczam wg zasad ogólnych. W ewidencji środków trwałych widnieje budynek (dom mieszkalny) przyjęty do użytkowania w październiku 1994 r., który był wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej. Dom mieszkalny był amortyzowany ze stawką 1,5%, a jego wartość początkowa wynosiła 13.264,65 zł. W 2011 r. nastąpiła rozbiórka tego budynku, pozostawiono tylko fundamenty, na których, na podstawie wydanej decyzji o warunkach zabudowy z dnia 20 czerwca 2011 r., rozpoczęto inwestycję polegająca na "modernizacji i rozbudowie istniejącego budynku mieszkalno-usługowego". Wartość inwestycji to kwota 464.225 zł netto. W czerwcu 2014 r. nastąpił odbiór ww. budynku i zgoda na użytkowanie. W decyzji wydającej pozwolenie na użytkowanie jest zapis "udzielam pozwolenia na użytkowanie części recepcyjno-magazynowo-socjalno-pensjonatowej budynku mieszkalno usługowego (kategoria obiektu - XIV)".

Czy ww. inwestycję należy potraktować jako nową inwestycję tj. budowę czy też jako modernizację-rozbudowę istniejącego domu mieszkalnego?

Czy jeśli będzie to nowa budowla (nowy budynek) to do jakiej grupy KŚT zakwalifikować i w jakiej stawce amortyzować?

Jak usunąć z ewidencji srodków trwałych stary budynek?

Czy jeśli jest to modernizacja (przebudowa lub rozbudowa) istniejącego domu, to czy powinienem zwiększyć wartość widniejącego w ewidencji budynku mieszkalnego i kontynuować amortyzację w stawce 1,5%?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX