Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościukiewicz Kazimierz
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2011 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Proszę o wskazanie regulacji bhp w zakresie obowiązku stosowania wymagań dotyczących napięcia bezpiecznego (24 V) w odniesieniu do oświetlenia stanowiskowego.

W zakładzie pracy stosuje się praski, do których pracodawca zamierza, z uwagi na poprawę warunków pracy, zamontować lampki jako oświetlenie punktowe. Lampki te są dostępne w ogólnej sprzedaży i są zasilane prądem o napięciu 220 V. Praski są posadowione na gumowych podkładkach, ale złączone z metalowym blatem stołu przy pomocy metalowych śrub. Pracownik dotyka metalowego stołu kończynami dolnymi – zwykle stopami w obuwiu z gumową podeszwą oraz kończynami górnymi. W środowisku pracy nie wydzielają się żadne żrące opary i środowisko to nie jest zaliczane do wilgotnego.

Czy w takiej sytuacji znajdzie zastosowanie zasada dotyczącą obowiązku stosowania oświetlenia o napięciu bezpiecznym (przy uwzględnieniu, że mamy sprawne wyłączniki różnicowo-prądowe oraz konstrukcja metalowa prasek posiada zerowanie, a maszyny te spełniają wymagania minimalne w zakresie bhp)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?