Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2008 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2005 r.

PYTANIE

Prowadzę działalność gospodarczą (chów i hodowla koni) opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa książka przychodów i rozchodów). Jestem podatnikiem VAT. Posiadamy stadninę koni, świadczymy usługi jazdy konnej, organizujemy imprezy dla firm wykorzystując konie jako dodatkowe atrakcje, trenujemy konie, wydzierżawiamy do klubu jeździeckiego i oczywiście sprzedajemy je. Mam sprzedać trzy konie. Z jaką stawką - 3% czy jako zwolnione, bo to towary używane, od których nie odliczyłam VAT przy zakupie? Konie kupiłam tak: jednego na umowę kupna-sprzedaży, drugiego na fakturę RR, ale VAT nie odliczyłam, bo zapłaciłam gotówką a nie przelewem, trzeciego z zagranicy, na SAD mam VAT naliczony, ale nie odliczyłam, bo wtedy miałam tylko działalność zwolnioną (dopiero od maja chów i hodowla są na 3%). Wydaje mi się, że mogę wystawić też fakturę-marżę. Wygląda na to, że ustawa daje mi takie duże prawo wyboru. Uważam, że mam do swobodnego wyboru trzy warianty:

1. Sprzedaż zwolniona z art. 43 ust. 1 pkt 2 jako dostawa towarów używanych

2. Sprzedaż opodatkowana od marży z art. 120 ust. 1 pkt 4 w powiązaniu z art. 120 ust. 10

3. Zgodnie z załącznikiem nr 6 poz. 8: zwierzęta żywe (koń ma PKWIU 01.22.13-10.23).

Czy mam rację? Albo gdzie jest błąd?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację