Projektant jakiej specjalności odpowiada za wskazanie w dokumentacji projektowej niezbędnej ilości powietrza wentylującego pomieszczenia mieszkalne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikołajewska-Janiaczyk Małgorzata
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od stycznia 2009 r. stosowanie mikrowentylacji w stolarce okienno-drzwiowej jest zabronione. Przepis § 155 ust. 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2019 r. poz. 1065) – dalej r.w.t. poprzez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6.11.2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2008 r. Nr 201 poz. 1238) otrzymał brzmienie: "W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych." Z kolei zgodnie z § 155 ust. 4 r.w.t. urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W załączniki nr 1 do r.w.t przywołana została norma PN-B-03430:1983/Az3:2000.

Proszę o wskazanie, projektant jakiej specjalności odpowiada za wskazanie w dokumentacji projektowej niezbędnej ilości powietrza wentylującego pomieszczenia mieszkalne np. w budynku mieszkalnym jednorodzinnym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX