Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 26 czerwca 2017 r.

PYTANIE

Spółka z o.o., czynny podatnik VAT, wykonuje jako Generalny Wykonawca roboty budowlane na rzecz Inwestora. Na realizację zadania Spółka, na podstawie złożonej oferty, zamawia beton. Za zrealizowane zamówienia Spółka otrzymuje faktury dokumentujące zakup betonu z wyodrębnionymi pozycjami dotyczącymi np. niepełnego wykorzystania transportu, przestoje betonomieszarek, opłatę środowiskową, domieszki zimowe oraz oddzielnie fakturę za pompę. Obydwie faktury są opodatkowane 23% VAT. Sprzedawca (czynny podatnik VAT) uzyskał z Urzędu Statystycznego PKWIU na świadczone dostawy i usługi:

- Wytworzenie masy betonowej, transport na budowę specjalistycznymi środkami transportu, podawanie masy betonowej z betonomieszarki lub za pomocą pompy samojezdnej we wskazane miejsce to PKWIU 23.63.10.0 "Masa betonowa prefabrykowana" (opodatkowane stawką VAT 23%),

- Wynajem samojezdnej specjalistyczne pompy do pompowania betonu wraz z obsługą to PKWIU 43.99.40.0 "Roboty betoniarskie" (opodatkowane mechanizmem odwrotnego obciążenia w przypadku usług budowlanych wykonywanych przez podwykonawcę na rzecz Generalnego Wykonawcę).

Pod jakim PKWIU należy zakwalifikowywać powyższe dostawy betonu wraz z usługą pompy do betonu?

Czy należy skorygować VAT za pompę do betonu fakturowaną oddzielnie od początku roku na usługę opodatkowaną odwrotnym obciążeniem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?