Pod jakim kodem należałoby zaklasyfikować odpady ścinków powstających w wyniku prowadzonej działalności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 18 lutego 2020 r.

PYTANIE

Firma zajmuje się działalnością krawiecką w ramach, której szyje ubrania. Zatrudnionych jest kilka krawcowych (mikroprzedsiębiorstwo - do 10 osób).

Pod jakim kodem należałoby zaklasyfikować odpady ścinków powstających w wyniku prowadzonej działalności?

Według katalogu odpadów najodpowiedniejsze wydają się kody: 04 02 21, 04 02 22 lub 04 02 99.

Czy można te odpady zaklasyfikować jako odpady komunalne?

Jak to się ma do Objaśnień prawnych Ministra Klimatu wydanych na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, na podstawie art. 33 ustawy z 6.03.2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2019 r. poz. 1292), dotyczących stosowania przepisów art. 50 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o. w zakresie obowiązku uzyskania wpisu w Rejestrze-BDO przez wytwórców odpadów będących mikroprzedsiębiorcami, małymi lub średnimi przedsiębiorcami?

Zgodnie z ww. dokumentem: Odpady powstające w ramach działalności biurowej lub innej drobnej działalności gospodarczej, o charakterze i składzie podobnym do powstających w gospodarstwach domowych, niezawierające odpadów niebezpiecznych, mogą być potraktowane jako odpady komunalne (np. makulatura, opakowania, meble i inne odpady wielkogabarytowe). W związku z tym podmioty prowadzące drobną działalność usługową np. księgową, doradczą, prawną lub inną biurową, fryzjerską, krawiecką, kosmetyczną (o ile nie wytwarzają odpadów medycznych, w wyniku przeprowadzanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej np. strzykawki, skalpele) są zwolnione z wpisu do rejestru-BDO jako wytwórcy odpadów komunalnych.

Czy używając opakowań do pakowania produktów (worki foliowe, wieszaki sprzedawane z ubraniami) wprowadzanych na rynek krajowy taki wpis jest w takiej działalności potrzebny?

Jakie są konsekwencje prawne braku realizacji ww. obowiązków?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX