Pod jaką datą w księgach spółki z o.o. należy ujawnić wniesiony aport a w tym aktywa i pasywa wniesionych przedsiębiorstw? - OpenLEX

Pod jaką datą w księgach spółki z o.o. należy ujawnić wniesiony aport a w tym aktywa i pasywa wniesionych przedsiębiorstw?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Waślicki Tadeusz
Odpowiedzi udzielono: 25 września 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna X posiadająca udziały w spółce cywilnej oraz prowadząca dodatkowo działalność gospodarczą planuje wnieść swoje działalności i spółki do spółki z o.o. Wchłonięcie przedsiębiorstw do spółki z o.o. spowoduje docelowo podwyższenie kapitału podstawowego/zakładowego. Akt notarialny w którym osoba fizyczna X oświadczy, iż wkłady (aport) zostały wniesione przygotuje rejent 2.10.2017 r.

Pod jaką datą w księgach spółki z o.o. należy ujawnić wniesiony aport a w tym aktywa i pasywa wniesionych przedsiębiorstw (w dacie aktu notarialnego czy w dacie rejestracji podwyższenia w KRS)?

Jeżeli w dacie aktu notarialnego to na jakim koncie/w jakiej pozycji bilansu powinien zostać zaksięgowany aport - podwyższenie kapitału zakładowego oczekującego na rejestrację w KRS?

Na jakim koncie należy zaksięgować i jak rozliczyć różnicę między aktywami i pasywami oraz zadeklarowaną kwotą aportu?

Na podstawie jakich dokumentów należy ustalić wartość aktywów i pasywów wniesionych w ramach aportu przedsiębiorstw?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?