Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 31 grudnia 2008 r.
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 12 czerwca 2007 r.

PYTANIE

Jesteśmy sp. z o.o. z 100% kapitałem zagranicznym. W kwietniu nastąpiła zmiana właściciela - poprzednio była to firma z raju podatkowego, teraz jest to firma z siedzibą w UE.

W poprzednich latach dostawaliśmy tytułem pożyczki kwoty w zł, USD i euro, które były zaksięgowane po kursie banku przeliczonym na moment otrzymania i co miesiąc wyceniane wg średniego kursu NBP. Na dzień przejęcia nowy udziałowiec postanowił spłacić całą kwotę udzielonej pożyczki byłemu pożyczkodawcy w euro - wyliczona kwota była w przeliczona po kursie z dnia 31 marca 2007 r.

Czy w księgach są to różnice kursowe zrealizowane? Czy poprzednia pożyczka udzielona przez byłego właściciela musi być wyksięgowana po kursie historycznym i jaki kurs przyjąć do określenia kwoty w zł w odniesieniu do nowej wysokości pożyczki w euro?

Odsetki naliczane przez nas co roku były traktowane tylko jako kwoty w księgach do celów podatkowych, a nie były brane pod uwagę przez pożyczkodawcę, więc nie były ujęte w umowie pomiędzy udziałowcami, a pożyczka nigdy wcześniej nie była przez nas spłacana.

Czy ich wyksięgowanie ma być tylko odwróceniem, czyli zdjęciem z kosztów finansowych niepodatkowych całości i z konta zobowiązań z tytułu odsetek wobec udziałowca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację