Po jakim kursie ująć wypłatę środków w walucie z konta walutowego firmowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 12 marca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Po jakim kursie ująć wypłatę środków w walucie z konta walutowego firmowego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą z punktu widzenia podatku dochodowego?

Środki wypłacane są zarówno na cele związane z działalnością jak i prywatne.

Po jakim kursie ująć wpłatę do kasy środków w walucie?

Część z nich pochodzi z wypłaty w banku, a część z innych źródeł, na które nie ma kursu z kantoru, ponieważ pochodzą z zaliczki wypłaconej wcześniej z kasy na wyjazd służbowy z zagranicy lub z wypłaty z bankomatu.

Czy zapłatę za rachunki w walucie za granicą z karty kredytowej złotówkowej należy przeliczać wg kursu, który zastosował bank do rozliczenia, czy wg kursu poprzedzającego dzień wystawienia faktury rachunku, czyli wykazania takiego rachunku bez różnic kursowych?

Z jakim kursem powinna być ujęta wypłata podwykonawcom zaliczki z kasy na wydatki firmy (wg umowy z podwykonawcą, koszty podróży podwykonawców ponosi zleceniodawca)?

Po jakim kursie rozliczyć zapłatę zaliczki dla podwykonawców i pracowników (nie w ramach diet) za rachunki zagraniczne pokrywane z kosztów zleceniodawcy - wykonawcy generalnego?

Jak przeliczyć koszty poniesione przez podwykonawców i pracowników z zaliczek za rachunki krajowe i zagraniczne (w zł i w euro) oraz zwrot niewykorzystanych środków do kasy walutowej?

Kasa walutowa stosuje dla celów podatkowych kurs wpłat i wypłat z dnia bieżącego nie stosuje metody fifo, lifo lub średnioważonej. Koszty pokrywa zleceniodawca (za podwykonawców) - pracodawca za pracowników (nie w ramach diet).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX