Po jakim kursie należy wystawić zbiorczą fakturę korygującą?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne
Autor odpowiedzi: Łabno Paweł
Odpowiedzi udzielono: 28 lutego 2012 r.

PYTANIE

Od roku 2012 mamy możliwość wystawiania zbiorczych faktur korygujących, które odnoszą się do obrotu za dany okres dokumentowany fakturami sprzedaży VAT. Fakturę wystawiamy w przypadku udzielenia bonusu lub premii pieniężnych za obrót. Od tego roku nasz system księgowy umożliwia wystawienie zbiorczej faktury korygującej VAT przez korektę obrotu za dany okres. Ze względu na konieczność zweryfikowania faktur oraz w niektórych przypadkach potrzeb odbiorców, jako integralna część zbiorczej faktury jest generowany załącznik w postaci wymienienia wszystkich korekt pojedynczych faktur i pozycji.

W jaki sposób mamy księgować dokument zbiorczej faktury korygującej: czy jako jedną kwotę korekty, czy ująć wszystkie jednostkowe korekty składające się na kwotę ogólną? Po jakim kursie należy wystawić zbiorczą fakturę korygującą?

Ponadto w niektórych przypadkach wystawiamy pojedyncze faktury korygujące pierwotne faktury również korygujące obrót. Dotychczas pojedyncze faktury korygujące obrót wystawiamy po kursie z dnia poprzedzającego dzień wystawienia pierwotnej faktury.

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access