Po jakim czasie osoba prowadząca pozarolniczą działalność nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2022 r.
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 14 października 2019 r.

PYTANIE

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG od 16.08.2019 roku. Korzysta z ulgi na start (opłaca tylko składkę zdrowotną) do dnia 28.02.2020 r. Od dnia 1.03.2020 r. będzie korzystała z ulgowego ZUS, czyli opłacać będzie składkę od podstawy równej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od tego też dnia zostanie objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Aby nabyć prawdo do zasiłku, osoba ta musi podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres 90 dni, czyli do dnia 29.05.2020 r. (okres wyczekiwania). Właścicielka firmy jest w ciąży i planowany termin porodu został zakreślony na połowę kwietnia 2020 r. W dniu porodu osoba ta będzie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, jednakże nie będzie miała spełnionego warunku podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przez 90 dni (okres wyczekiwania).

Czy osoba ta w dniu porodu nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego, a później do urlopu rodzicielskiego, a jeżeli tak to czy zasiłek wypłacany jest od dnia porodu czy będzie trwał tzw. okres wyczekiwania i zasiłek będzie płatny dopiero od dnia 30.05.2020 r.?

Czy jeżeli będzie okres wyczekiwania na zasiłek to okres trwania zasiłku liczymy od dnia porodu, czy od dnia po okresie wyczekiwania?

Czy jeżeli osoba ta będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego to w jakiej będzie wypłacony wysokości?

Czy będzie to podstawa od podstawy określonej do ZUS (ulgowy ZUS) czy jednak będzie miała prawo do wyrównania świadczenia do minimalnej wysokości tj. 1000 zł miesięcznie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX