Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny do: 8 lipca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Kuźnicki Adam
Odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2007 r.

PYTANIE

Spółdzielnia mieszkaniowa dnia 1 stycznia 2001 r. wypowiedziała stawki czynszu. Najemca złożył pozew w dniu 21 czerwca 2001 r. a później apelację, wskutek której wyrokiem (prawomocnym) z dnia 9 września 2004 r. ustalił, iż wypowiedzenie warunków umowy najmu dokonane przez spółdzielnię ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2001 r. jest bezskuteczne. Ile wynosi okres przedawnienia roszczeń związanych z naliczanym czynszem przez okres od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2004 r. skoro najemca płacił czynsz w wysokości żądanej przez spółdzielnię, a w wyroku z dnia 9 września 2004 r. okazało się, że stawki wprowadzone z dniem 1 stycznia 2001 r. (wypowiedzenie warunków umowy najmu) jest bezskuteczne? Do powyższej sprawy dochodzi kolejny aspekt ponieważ sprawy o roszczenia związane z art. 189 k.p.c. nie mają okresu przedawnienia. Jaki charakter prawny będzie miała w takim razie kwota "nadpłaconego za powyższy okres czynszu"? Od kiedy liczyć okres przedawnienia za "niesłusznie" pobrany czynsz tj.: od momentu wydania wyroku ustalającego? Czy też od momentu, w którym najemca miał możliwość zaskarżenia stawek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów prezentację