Od której godziny należy liczyć rozpoczęcie zagranicznej podróży służbowej w przypadku, gdy jest ona poprzedzona i połączona z podróżą prywatną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchanowska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 3 kwietnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od której godziny należy liczyć rozpoczęcie zagranicznej podróży służbowej w przypadku, gdy jest ona poprzedzona i połączona z podróżą prywatną?

Pracownik został wysłany w podróż służbową do Paryża, w celu udziału w spotkaniu, które zostało zaplanowane we wtorek o godzinie 12:00. Za zgodą pracodawcy - pracownik poleciał do Paryża już w sobotę. Koszty noclegu i wyżywienia w okresie pobytu prywatnego pracownik oczywiście pokrywał we własnym zakresie, zgodnie z naszym wewnętrznym regulaminem podróży służbowych. Pracodawca pokrył również w całości koszty biletu lotniczego, gdyż te koszty i tak musiałby ponieść, bez względu na to czy pracownik łączy, czy też nie podróż służbową z pobytem prywatnym. Gdyby pracownik jednak nie skorzystał z możliwości pobytu w celach prywatnych, musiałby wylecieć we wtorek rano lotem o godzinie 7:00, aby zdążyć na planowane spotkanie. Pracownik podjął jednak decyzję połączenia pobytu prywatnego z podróżą służbową i poleciał do Paryża już w sobotę rano.

Od kiedy więc rozpoczyna się czas podróży służbowej pracownika?

Czy od wtorku, od momentu startu samolotu - czyli od godziny 7:00?

Księgowa twierdzi, że podróż służbowa zaczyna się dopiero od godziny 9:00, czyli od godziny, kiedy pracownik rozpocząłby pracę w biurze w Warszawie (pracownik zatrudniony jest w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku i pracuje od 9:00 do 17:00). Zdaniem pracodawcy nie jest to odpowiednie podejście, gdyż gdyby pracownik nie poleciał do Paryża 2 dni wcześniej, to i tak musiałby wylecieć na to spotkanie we wtorek rano - lotem o godzinie 7:00 i od tego czasu należałoby również liczyć czas rozpoczęcia podróży służbowej i odpowiednio naliczyć diety. Godzina rozpoczęcia podróży służbowej jest o tyle ważna, gdyż w zależności od tego pracodawca wypłaca albo 1/3 albo 1/2 przysługującej diety.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX