Od kiedy podmioty lecznicze będą miały obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 14 kwietnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Paszkowski Artur
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2017 r.

PYTANIE

Jak należy rozumieć zapis projektu rozporządzenia z dnia 8.08.2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej a w szczególności § 1 p. 2 d o następującej treści:" po § 10 dodaje się § 10a w brzmieniu:

1. Świadczeniodawca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej w sposób, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9.11.2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.

2. Prowadzenie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, o której mowa w ust.1, dotyczy dokumentacji indywidualnej wewnętrznej i dokumentacji zbiorczej, z wyłączeniem dokumentów stanowiących elektroniczną dokumentację medyczną w rozumieniu ustawy z dnia 28.04.2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2016 r. poz 1535, 1579 i 2020 oraz z 2017 r. poz. 599")?

Czy jest to wymuszenie na podmiotach medycznych, gabinetach lekarskich konieczności prowadzenia dokumentacji medycznej wcześniej niż wdrożenie elektronicznej recepty i elektronicznego zlecenia lekarskiego, bez ustalenia jednolitego formatu?

Co z zapisami przytoczonego aktu prawnego, w którym mówi się, że pacjent dołącza stosowne oświadczenia?

Czy należy przez to rozumieć rezygnację z unifikacji zapisów w dokumentacji medycznej elektronicznej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX