Od kiedy należy zmienić wysokość zasiłku stałego wobec nabycia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2018 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2018 r.

PYTANIE

Osoba pobiera zasiłek stały w kwocie 604,00 zł w związku z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W miesiącu kwietniu uzyskała orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i nabyła prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Zasiłek pielęgnacyjny został przyznany od miesiąca lutego, tj. od dnia złożenia wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Zasiłek pielęgnacyjny za trzy miesiące (II, III, IV) zostanie wypłacony w miesiącu kwietniu. Po uwzględnieniu w dochodzie osoby zasiłku pielęgnacyjnego ulegnie zmianie wysokość zasiłku stałego.

Od kiedy należy zmienić wysokość zasiłku stałego, tj. od maja czy od lutego, czyli od miesiąca, od kiedy osoba nabyła prawo do zasiłku pielęgnacyjnego?

Czy zasiłek stały wypłacony w miesiącach: luty, marzec, kwiecień w wyższej wysokości należy uznać za świadczenia nienależnie pobrane i wystąpić o zwrot?

Jednakże zgodnie z definicją świadczenie nienależnie pobrane to świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej?

W tym przypadku osoba na bieżąco informowała o zmianie sytuacji i udzielała prawdziwych informacji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX