Od kiedy należy uchylić decyzję w sprawie przyznania zasiłku stałego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy należy wypłacić klientowi zasiłek stały w opisanym przypadku?

Klient od 1 października 2015 r. pobiera zasiłek stały. W grudniu 2015 r. OPS uzyskał informację o tym, że klient uzyskuje co miesiąc dochód w wysokości 900 zł. OPS wszczął postępowanie i w styczniu 2016 r. wydał decyzję, w której uznał za świadczenie nienależnie pobrane w postaci zasiłku stałego za okres od 1 listopada 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. oraz uchylił z dniem 1 listopada 2015 r. decyzję przyznającą ten zasiłek stały. Klient odwołał się od tej decyzji. W marcu 2016 r. SKO uchyliło decyzję OPS wskazując, że brak jest jakichkolwiek podstaw by uchylać lub zmieniać decyzje przyznające prawa do określonych świadczeń z pomocy społecznej z mocą wsteczną (co w niniejszej sprawie uczynił organ pierwszej instancji). OPS wypłacał klientowi zasiłek stały od 1 października 2015 r. do dnia 31 stycznia 2016 r. i za tek okres uznał świadczenia nienależnie pobrane.

Skoro OPS ma uchylić decyzję przyznającą zasiłek stały na bieżąco (w tym przypadku w kwietniu 2016 r.), czy należy zatem wypłacić klientowi zasiłek stały za luty i marzec wiedząc, że w tym okresie dochód klienta przekroczył kryterium dochodowe?

Czy należy uchylić decyzję przyznającą zasiłek stały z dniem 1 kwietnia 2016 r. czy z dniem wydania decyzji w danym dniu kwietnia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX