Od kiedy należy przyznać świadczenie pielęgnacyjne, od dnia złożenia wniosku w orzecznictwie, czy od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej?
PYTANIE
Ojciec dziecka składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne dnia 31.03.2020 r. Do wniosku dołącza orzeczenie o niepełnosprawności dziecka wydane 05.03.2020 r. (data złożenia wniosku w orzecznictwie dnia 20.02.2020 r.) ze wskazaniami - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Jednocześnie we wniosku Strona oświadcza, że od 1 marca 2020 r. zaprzestała prowadzenia gospodarstwa rolnego albo wykonywania pracy w gospodarstwie. Ponadto, organ z urzędu posiada wiedzę, że ojciec dziecka dnia 24.03.2020 r. zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej.
1. Od kiedy należy przyznać świadczenie pielęgnacyjne?
Od dnia złożenia wniosku w orzecznictwie tj. 20.02, czy od dnia zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, tj. od 25.03?
2. Czy w sentencji decyzji należy przyznawać składki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalno-rentowe?
3. Co w sytuacji, jeśli rodzic oświadcza, że rezygnuje z prowadzenia gospodarstwa rolnego, ale jest właścicielem ziemi (4 ha) i w dalszym ciągu chce korzystać z unijnych dopłat?
ODPOWIEDŹ
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX