Od kiedy należy przyznać świadczenia rodzinne, od sierpnia czy od września br.? - OpenLEX

Od kiedy należy przyznać świadczenia rodzinne, od sierpnia czy od września br.?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 14 sierpnia 2019 r.

PYTANIE

Osoba wróciła z Anglii 8 sierpnia br., chce ubiegać się o świadczenia rodzinne (zasiłek rodziny i dodatek z tytułu urodzenia dziecka i jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka), wychowawcze i świadczenie rodzicielskie.

Do dnia wyjazdu, posiadała prawo do świadczeń rodzinnych angielskich. Ponadto otrzymała w Anglii świadczenie związane z macierzyństwem (pobierała je przez pół roku do marca). Nie posiada żadnego zaświadczenia potwierdzającego opiekę medyczną w okresie ciąży (jedynie w telefonie jakąś aplikację mobilną, w której jest terminarz wizyt).

Od kiedy należy przyznać w tej sytuacji świadczenia - od sierpnia czy od września br.?

Czy w sytuacji, gdyby wnioski złożyła jeszcze w sierpniu br. należy wystąpić do wojewody o ustalenie czy jest koordynacja (w przypadku, gdy osoba, np. kończy pracę poza granicami RP w trakcie miesiąca, to koordynacja ma zastosowanie do ostatniego dnia tego miesiąca)?

Czy przysługuje tej osobie świadczenie rodzicielskie (obecnie jest osobą bezrobotną, dziecko nie ukończyło jeszcze 1. roku życia)?

Czy jest możliwość, aby osoba uzyskała prawo do jednorazowej zapomogi - czy jest jakaś możliwość, aby uzyskała od polskiego lekarza wymagane zaświadczenie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX