Od kiedy można ustalić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w miejsce zasiłku dla opiekuna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2020 r.

PYTANIE

Osoba pobiera zasiłek dla opiekuna, złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na mamę w kwietniu 2020 r. - od nas odmowa ze względu na to, że niepełnosprawność w wieku 55 lat oraz ze względu na pobieranie zasiłku dla opiekuna - SKO wróciło do ponownego rozparzenia - wpisując, że organ ma rozpatrzyć wniosek z pominięciem kryterium wieku ze względu na Trybunał Konstytucyjny. Zasugerowali art. 155 k.p.a., gdyż strona przy okazji złożenia wniosku złożyła oświadczenie o rezygnacji z zasiłku dla opiekuna.

Czy organ winien uchylić prawo do zasiłku dla opiekuna, jeśli tak, czy może tego dokonać z mocą wsteczną, czyli od daty złożenia wniosku o świadczenie pielęgnacyjne, tj. kwietnia 2020 r., a następnie przyznać świadczenie pielęgnacyjne?

Od kwietnia 2020 r. orzekam wpisując, że przyznaje świadczenia pielęgnacyjnego od kwietnia do bezterminowo, jednakże organ dokonuje kompensaty świadczenia w związku z pobieranym w tym okresie zasiłkiem dla opiekuna i pomniejszy wypłatę świadczenia o kwotę już wypłaconego za miesiące od kwietnia 2020 r. do sierpnia zasiłku dla opiekuna.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2020 r., II SA/Po 160/20. Zbieg uprawnień do świadczeń rodzinnych w kontekście wymogu uprzedniej rezygnacji z przyznanego stronie wcześniej świadczenia. Istniała zatem w tym zakresie możliwość takiego ukształtowania sytuacji prawnej strony, która pozwalałaby na uzyskanie przez nią uprawnienia do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego już od momentu złożenia przez nią wniosku, a której jednocześnie organ odwoławczy nie wykorzystał.

Wprawdzie zamiana zasiłków niosłaby za sobą konieczność rozliczenia obu świadczeń ustalonych za ten sam okres, z których jedno już zostało wypłacone, lecz organ pomocy społecznej mógłby tego dokonać poprzez wzajemną kompensatę świadczeń i wypłacenie skarżącej różnicy pomiędzy wysokością świadczenia pielęgnacyjnego, a kwotą wypłaconego specjalnego zasiłku opiekuńczego (por. wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych w Opolu z dnia 20 września 2018 r., sygn. akt II SA/Op 302/18, w Poznaniu z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Po 158/1).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX