Nadleśnictwo uzyska dotację na budowę wieży przeciwpożarowej. Czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy VAT naliczony z faktury za budowę wieży podlega odliczeniu?

Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 30 listopada 2008 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 19 października 2005 r.

PYTANIE

Nadleśnictwo na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska uzyska dotację na budowę wieży przeciwpożarowej, która umożliwi w przyszłości obserwację terenów leśnych i podjęcie wcześniejszych akcji gaśniczych w razie wystąpienia pożaru. Sprzedawane przez nadleśnictwo produkty leśne (drewno, sadzonki, choinki itp.) są opodatkowane podatkiem VAT. Uzyskane w roku poprzednim dotacje tego typu ujęto do wyliczenia wskaźnika zgodnie z art. 90 ustawy.

1.

Czy otrzymana dotacja podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

2.

Czy VAT naliczony wynikający z faktury za budowę wieży podlega odliczeniu od VAT należnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy