Na podstawie jakich dokumentów starosta może wydać decyzję o wykreśleniu z zasobu nieruchomości Skarbu Państwa gruntów pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2015 r.

PYTANIE

Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, będąc pełnomocnikiem marszałka województwa, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., wystąpił o wykreślenie z zasobu gruntów Skarbu Państwa pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi. W uzasadnieniu podał, że wskazane działki faktycznie nie wchodzą w zasób Skarbu Państwa. O "faktyczności" miałaby stanowić notatka służbowa (notabene niepodpisana przez kogokolwiek), w której opisano kilka działek (m.in. tych, o które wystąpiono), wskazując np.: działka 1 - stanowi rów i może być przedmiotem przekazania (o takie działki wystąpiono), działka 2 - wymaga wnikliwego rozpatrzenia i ustalenia klasoużytku (takich działek nie podawano we wniosku), itd.

Zdaniem tutejszego organu ww. "luźne" wskazania nie stanowią podstawy uzasadniającej konieczność wykreślenia z zasobu gruntów Skarbu Państwa pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi. W wypisie z ewidencji ustalono, że jest własność Skarbu Państwa, a administrację sprawuje zarząd melioracji.

Do okazania jakich dokumentów starosta powinien wezwać zarząd melioracji w celu wydania takiej decyzji? Na jakiej podstawie?

Czy wydając decyzję o wykreśleniu, należy jednocześnie stwierdzić przejście tych działek do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami - dalej u.g.n.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX