Na którym etapie postępowania należałoby ustalić charakter wód - na etapie postępowania organu głównego czy w toku postępowania wpadkowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mackiewicz Marta
Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z którym organem Wód Polskich należy uzgodnić projekt decyzji o warunkach zabudowy dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego?

Na mapach zasadniczych i w EGiB nie występują żadne urządzenia wodne, melioracyjne, ani cieki naturalne (brak ich na załączniku graficznym do decyzji i w analizie urbanistycznej). Brak jest informacji w MPHP w miejscu planowanej inwestycji (ale powyżej okolic przedmiotowej działki widoczny ciek nieoznaczony, a poniżej ciek oznaczony). Jedynie w ewidencji wód i urządzeń melioracji, o której mowa w ustawie z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod. na działce występuje rurociąg prowadzący wody cieku naturalnego wyróżnionego w ww. ewidencji (powyżej i poniżej oznaczony ciek naturalny). Zgodnie z EGiB działka jest użytkiem rolnym. Rurociąg nie ma wydzielonej działki, obecnie przebiega przez prywatne działki budowlane (pod zabudowę domków jednorodzinnych) powstałych z podziału gruntów rolnych.

Czy jest podstawa prawna do uzgodnienia z organem PGW WP?

Na którym etapie postępowania należałoby ustalić charakter wód (zlecić ekspertyzę) - na etapie postępowania organu głównego (wójta gminy), czy w toku postępowania wpadkowego (zarządu zlewni, lub rzgw)?

Czy określenie charakteru wód i uregulowanie stanu prawnego cieku powinno się odbyć przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy?

Czy wójt może wydać warunki zabudowy bez uregulowania stanu prawnego ww. cieku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX