Na którym etapie postępowania administracyjnego powinno nastąpić badanie dostępu do drogi publicznej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 września 2023 r.
Autor odpowiedzi: Okoń Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 października 2019 r.

PYTANIE

W 2017 r. inwestor uzyskał decyzję WZ na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Działka x/3 nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej (do drogi publicznej należy dojechać przez działki a, b, c, d), ale w ewidencji gruntów i budynków figurował zapis "projekt podziału dz. nr x na działki nr x/1, x/2, x/3 zatwierdzono pod warunkiem ustanowienia dla nowo wydzielonych działek służebności drogi koniecznej przez dz. nr a, b, c, d". Obecnie zmienił się właściciel drogi wewnętrznej - dz. nr a, b, c, d, który twierdzi, że kupując działki nr a, b, c, d nie wiedział o ustanowionej służebności, ponieważ nie jest ona zapisana w księdze wieczystej i nie wyraża on zgody na planowaną inwestycję. Warto również dopowiedzieć, że inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę przedmiotowej inwestycji.

Na którym etapie postępowania administracyjnego powinno nastąpić badanie dostępu do drogi publicznej?

Na etapie ustalania warunków zabudowy, czy na etapie pozwolenia na budowę?

Czy przy ustalaniu warunków zabudowy organowi wydającemu decyzję WZ może wystarczyć zapis z ewidencji gruntów i budynków, że: "projekt podziału dz. nr x na działki nr x/1, x/2, x/3 zatwierdzono pod warunkiem ustanowienia dla nowo wydzielonych działek służebności drogi koniecznej przez dz. nr a, b, c, d"?

Organ wydając decyzję WZ nie wzywał inwestora o wyjaśnienia w zakresie dostępu do drogi publicznej, zakładając, że takim zapewnieniem jest zapis w ewidencji gruntów i budynków.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX