Na kim spoczywa obowiązek wyceny aportu w sp. z o.o.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klemens Dominik
Odpowiedzi udzielono: 17 maja 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na kim spoczywa obowiązek wyceny aportu w sp. z o.o.?

W spółce z o. o będącej wydawnictwem, podjęto uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez ustanowienie nowych udziałów, które pokryte zostaną aportami przez dwóch dotychczasowych udziałowców. Udziałowcami tymi są spółka akcyjna oraz osoba fizyczna, będąca jednocześnie pracownikiem spółki z o.o. W celu uniknięcia w przyszłości sporu z organami skarbowymi o ewentualne zawyżenie wartości aportów (nietypowe przedmioty aportu – projekt wydawniczy oraz archiwum fotograficzne), zdecydowano się na wykonanie fachowych wycen ich wartości rynkowej. Faktura za usługę wyceny aportu wnoszonego przez osobę fizyczną, wystawiona została na spółkę z o.o. i przez nią uregulowana. Kosztami aktu notarialnego związanego z podwyższeniem kapitału i objęciem nowych udziałów obciążono spółkę z o.o.

Czy koszt zlecenia określenia wartości rynkowej, autorskich praw majątkowych (aport osoby fizycznej) przez biegłego rewidenta, można uznać za koszt pośrednio związany z funkcjonowaniem spółki z o.o, czy jednak należy przyjąć stanowisko, iż obowiązek wykonania takiej wyceny i pokrycia jej kosztu leży po stronie udziałowca?

Zakładając, że wydatek ten można uznać za koszt spółki, czy można go bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy też zgodnie z art. 16g ust. 3 u p.d.o.p, koszt ten powinien zwiększyć wartość nabycia WNiP, która była przedmiotem aportu?

Gdyby jednak obowiązek wykonania wyceny aportu spoczywał na udziałowcu obejmującym nowe udziały, to czy fakt pokrycia przez spółkę kosztów tej wyceny, należałby potraktować jako nieodpłatne świadczenie na rzecz pracownika?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX