Na jakim koncie należy księgować podatek od nieruchomości od gruntu będącego towarem handlowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Leszczyńska-Trochonowicz Dagmara
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2012 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. w ramach prowadzonej działalności deweloperskiej buduje na własnym gruncie budynki mieszkalne. Okres wznoszenia budynków wynosi od 12 do 14 miesięcy (najczęściej na przełomie dwóch kolejnych lat).

Grunt w księgach rachunkowych ujmowany jest jako towar handlowy na koncie 330. Koszty budowy lokali mieszkalnych gromadzone są na koncie produkcji w toku do momentu zakończenia robót (moment dopuszczenia budynku do użytkowania, ustala się wówczas techniczny koszt wytworzenia poszczególnych mieszkań i przenosi na konto wyrobów gotowych).

1.

Na jakim koncie należy księgować podatek od nieruchomości od gruntu będącego towarem handlowym?

Czy.

na koncie 403 i poprzez konto 640 zawiesić do rozliczenia do momentu sprzedaży gruntu czy na koncie 330 (byłoby to uciążliwe, bo podatek płacony jest miesięcznie, chyba że zaksięgujemy podatek za cały rok na podstawie deklaracji)?

2.

Jak zaksięgować odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup gruntów (towarów), które są płacone miesięcznie lub odsetki od pożyczki udzielonej na zakup gruntu, które będą zapłacone w momencie spłaty pożyczki, w tym albo przyszłym roku?

Czy.

ująć je w kosztach finansowych na koncie 757, a podatkowo dopiero w momencie sprzedaży gruntu, czy zwiększyć cenę nabycia?

W polityce rachunkowości spółka przyjęła, że towary ewidencjonuje w cenach zakupu z wyjątkiem nieruchomości, które wycenia wg cen nabycia.

3.

Czy oznacza to, że w przypadku zakupu nieruchomości wszystkie koszty związane bezpośrednio z zakupem oraz ponoszone w okresie późniejszym będą zawsze zwiększały wartość konta 330?

Czy.

należy to rozumieć tak, że tylko te koszty poniesione przy akcie notarialnym zwiększają konto 330, a wszystkie pozostałe powinny być księgowane na kontach zespołu 4 wg rodzaju wydatku lub koszty finansowe na 757?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX