Na jakiej zasadzie rozliczać w kosztach wydatki na utrzymanie lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w działalności?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Liżewski Sławomir
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik (PKPiR, metoda uproszczona) dla celów działalności gospodarczej wykorzystuje swój prywatny lokal mieszkalny - najem krótkoterminowy. Lokal w całości przeznaczony jest do działalności (podatnik posiada dwa lokale mieszkalne).

Jak w związku z tym podatnik powinien zaliczać do kosztów uzyskania koszty mediów?

Za energię elektryczną podatnik otrzymuje fakturę na swoje imię i nazwisko i adres lokalu, który jest przeznaczony pod działalność. Faktura nie zawiera numeru NIP. Nazwa firmy to imię i nazwisko podatnika. Faktura za energię elektryczną i usługi dystrybucyjne jest wystawiana 2 razy w roku i zawiera rozliczenie obejmujące przełom roku np. faktura wystawiona 26.01.2021 r. za okres 25.07.2020 r. do 23.01.2021 r. obejmujące faktyczną należność wynikającą z faktycznego zużycia z uwzględnieniem prognozy oraz pod spodem wskazana jest przewidywana należność za okres od 23.01.2021 r. do 15.07.2021 r. w rozbiciu na poszczególne miesiące. Podatnik w 2020 r. zaliczał do kosztów uzyskania co miesiąc poniesione opłaty uiszczone na podstawie przewidywanej należności na podstawie dowodu wewnętrznego, natomiast w styczniu 2021 r. zaksięgował różnicę na podstawie faktury zawierającej rozliczenie za tamten okres.

Czy postępowanie podatnika było prawidłowe?

Jak prawidłowo zaliczać do kosztów uzyskania opłaty za energię elektryczną?

Koszty lokalu to: eksploatacja (C.O., konserwacja windy, koszty zarządu nieruchomością). Podatnik opłaca na podstawie zawiadomienia od wspólnoty mieszkaniowej. Do kosztów uzyskania zalicza całość opłaty z wyjątkiem funduszu remontowego na podstawie dowodów wewnętrznych sporządzonych na podstawie zawiadomienia i dowodów zapłaty. Dodatkowo ponosi opłaty za gospodarowanie odpadami, wodę i kanalizację, energię elektryczną i multimedia (TV). Opłatę za zużytą wodę i kanalizację oraz odpady zalicza w koszty na podstawie dowodów wewnętrznych wystawionych na podstawie rozliczeń i dowodów zapłat.

Czy postępowanie podatnika jest prawidłowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX