Na jakiej zasadzie jest dokonywana spłata wierzycieli z tego samego kręgu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Habryn-Chojnacka Ewa
Odpowiedzi udzielono: 1 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracam się z prośbą o opinię w zakresie zasad spłaty długów w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Klient przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Klient dokonał spłaty hipotek i należności publicznych w całości, a następnie chciał proporcjonalnie spłacić pozostałych wierzycieli. Część wierzycieli została już proporcjonalnie spłacona, natomiast pozostali nie podali jeszcze numeru rachunku bankowego do spłaty.

Istotnym do ustalenia jest na jakiej zasadzie jest dokonywana spłata wierzycieli z tego samego kręgu, tj. czy spłata dokonywana jest proporcjonalnie wobec każdego z wierzycieli w oparciu o art. 1025 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1460 z późn. zm.), czy też spłaca się w całości, aż do wyczerpania stanu czynnego, tego wierzyciela, który wystąpił jako pierwszy z roszczeniem?

Problem dotyczy w szczególności jednego z wierzycieli, który uzyskał tytuł egzekucyjny w stosunku do spadkobierców już po otwarciu spadku i chce dochodzić całości długu, a nie swojej proporcjonalnej części.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX