Na jakiej podstawie zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli w poprzednio prowadzonym postępowaniu, w trybie przetargu nieograniczonego, nie otrzymał ofert na dwie z części postępowania o wartości krajowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Banasik Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający prowadził postępowanie na dostawy o wartości unijnej, postępowanie było podzielone na 9 części. W dwóch częściach postępowania nie zostały złożone żadne oferty. Zamawiający musi powtórzyć postępowanie w tych częściach. Dokonał w tym celu oszacowania wartości zamówień do udzielenia i uzyskał wartość krajową. Jako, że w poprzednio prowadzonym postępowaniu, w trybie przetargu nieograniczonego, zamawiający nie otrzymał ofert, chce na te dwie części, o wartości krajowej, przeprowadzić postępowanie w trybie z wolnej ręki. Nie ma jednak wyraźnej podstawy prawnej do takiego działania. Nie może zastosować art. 214 ust. 1 pkt 6 nowego PZP, gdyż wartość dwóch części jest krajowa, a nie unijna. Powinien więc zastosować przepisy Działu III Rozdziału IV Oddziału 4 nowego PZP. Jednak w treści art. 305 pkt 1 nowego PZP nie ma wymienionej okoliczności z art. 214 ust. 1 pkt 6) nowego PZP, zaś art. 305 pkt 2 nowego PZP odnosi się do przeprowadzenia wcześniejszego postępowania w trybie podstawowym, a więc w progu krajowym.

Czy to oznacza, że zamawiający może zastosować tryb z wolnej ręki wyłącznie w przypadku udzielania zamówienia w tym samym progu - po przetargu nieograniczonym unijnym bez ofert na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 6 nowego PZP, a po postępowaniu przeprowadzonym w trybie podstawowym krajowym, na podstawie art. 305 pkt 2 nowego PZP, zaś gdy w przetargu nieograniczonym nie otrzymał ofert i zmienia się wartość szacunkowa z unijnej na krajową, to mimo, że w postępowaniu ofert nie było to nie ma podstawy do wolnej ręki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX