Na jakiej podstawie właściciel lasu, dla którego sporządzono ISL, może usunąć wiatrołomy oraz drzewa obumarłe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa o powierzchni 2,1 ha wystąpił do starosty z wnioskiem o wydanie zezwolenia na usuniecie drzew obumarłych, obumierajacych, wiatrołomów poprzez przeprowadzenie cięcia zrębowego oraz odnowienie drzewostanu. Jako powód podmiot wskazał stan sanitarny lasu, który wynika z wieku drzewostanu oraz panujących warunków glebowo-siedliskowych. Dla lasu opracowana została inwentaryzacja stanu lasu na okres od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2019 r., na podstawie której starosta wydał decyzję, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach - dalej u.l. określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej - trzebież późna TP do pozyskania 16 mł. Właściciel poinformował, że wykonał już określone zadania wynikające z ISL.

Czy na podstawie art. 13 ust. 1 u.l. podmiot może usunąć suche drzewa i wiatrołomy, a także przebudować i odnowić drzewostan?

Czy można zmienić decyzję wydaną na podstawie ISL?

Czy w opisanym przypadku właściciel może pozyskać drewno na podstawie art. 23 ust. 4 u.l.? Jak powinien postąpić starosta z przedmiotowym wnioskiem?

Należy dodać, że nadzór nad lasem, w imieniu starosty, prowadzi nadleśnictwo w drodze porozumienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX