Na jakiej podstawie pracodawca samorządowy powinien wypłacić dodatek szkoleniowy pracownikowi, któremu powierzył obowiązki opiekuna praktyk zawodowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 25 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracodawca samorządowy przyjął na praktykę zawodową uczniów II klasy technikum (szkoły publicznej), w związku z czym chce wypłacić dodatek szkoleniowy pracownikowi, któremu powierzył obowiązki opiekuna praktyk zawodowych.

Na jakiej podstawie pracodawca powinien wypłacić pracownikowi ten dodatek?

Od 1 września 2019 r. obowiązuje nowe rozporządzenie MEN z dn. 22.02.2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz. U. z 2019 r. poz. 391), zgodnie z którym pracodawca powinien wypłacić dodatek szkoleniowy w wysokości nie niższej niż 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie nadal obowiązuje rozporządzenie MEN z dn. 24.08.2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1644), w myśl którego pracodawca powinien wypłacić dodatek szkoleniowy w wysokości nie niższej niż 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Które z powołanych rozporządzeń należy zastosować, aby w tym wypadku ustalić i wypłacić dodatek szkoleniowy?

Ponadto, które konkretnie obwieszczenie Prezesa GUS powinno być zastosowane przy ustalaniu kwoty dodatku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX