Na jakiej podstawie organ może zobowiązać właściciela stawów do obliczenia, o ile może on zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę, jeżeli zaczyna brakować wody dla innych użytkowników stawów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Zakład uzyskał 9 lat temu pozwolenie wodnoprawne na wykonanie stawów pstrągowych i pobór z rzeki wód na potrzeby tych stawów oraz na zrzut wód poprodukcyjnych. W operacie wodnoprawnym wyliczono, że po napełnieniu stawów zapotrzebowanie na wodę wyniesie 50 l/sek. Wielkość tę określono w pozwoleniu wodnoprawnym. Okazuje się, że zakład wykonał znacznie mniej stawów niż wnioskował. Pomimo to, zamontował rurę doprowadzającą wodę z rzeki o takim przekroju, że płynie nią 50 l/sek, tak jak określono to we wniosku, a następnie w pozwoleniu. W związku z budową przepławki, dla której trzeba zabezpieczyć określony minimalny przepływ wody, zaczyna brakować wody dla innych użytkowników stawów.

Czy w tym stanie rzeczy Starosta jako organ, który wydał pozwolenie wodnoprawne, może z urzędu ograniczyć pozwolenie wodnoprawne wydane temu zakładowi bez odszkodowania na podstawie art. 136 ust.1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., twierdząc, że: 1) zakład zmienia cel i zakres korzystania z wód lub warunki wykonywania uprawnień ustalonych w pozwoleniu; 2) urządzenia wodne wykonane zostały niezgodnie z warunkami ustalonymi w pozwoleniu wodnoprawnym?

Jeśli tak, to na kim spoczywa obowiązek wyliczenia, jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na wodę dla obiektu stawowego, który został wykonany w mniejszym rozmiarze niż wnioskowano?

Bez tego wyliczenia nie wiadomo do jakiej ilości należy ograniczyć pobór wody na potrzeby stawów.

Czy można jakoś przymusić właściciela stawów, żeby dokonał stosownych obliczeń? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX