Na jakiej podstawie należy określić wartości parametrów fizykochemicznych i substancji priorytetowych, które zdecydowały o złym stanie wód?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Skowysz Aleksandra
Odpowiedzi udzielono: 18 marca 2016 r.

PYTANIE

Gmina odprowadza ścieki bytowe z oczyszczalni ścieków obsługującej szkołę do rzeki. Gmina wystąpiła o wydanie nowego pozwolenia. Oczyszczalnia ścieków mieści się w przedziale poniżej 2000 RLM. Rzeka do której odprowadzane są ścieki stanowi JCWP. Status - naturalna część wód, stan - zły, ocena ryzyka osiągnięcia celów środowiskowych - zagrożona. Jakość odprowadzanych ścieków spełnia normy wynikające z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z. Biorąc pod uwagę zapis § 5 ust. 3 rozporządzenia Nr 5/2015 Dyrektora Regionalnego Gospodarki Wodnej w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego Środkowej Wisły - dalej rozporządzenie Nr 5/2015 rodzą się następujące pytania:

Jak i na jakiej podstawie należy określić wartości parametrów fizykochemicznych i substancji priorytetowych, które zdecydowały o złym stanie wód?

Kto określa wskazane parametry - wnioskodawca, czy organ wydający pozwolenia wodnoprawne?

Czy wnioskodawca zobowiązany jest wykonać badania wody w rzece i wykazać, że nie będzie pogarszał wartości parametrów fizykochemicznych i substancji priorytetowych, które zdecydowały o złym stanie wód?

Czy należy kierować się badaniami wykonanymi przez WIOŚ, który wykonuje badania w ramach monitoringu wód?

Ponadto jak wynika z rozporządzenia Nr 5/2015 warunki wprowadzania ścieków muszą uwzględniać potrzebę poprawy stanu wód.

Co zatem z kwestią ustalenia w pozwoleniu wodnoprawnym wymagań zaostrzonych, w stosunku do określonych w przepisach wydanych na mocy art. 45 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., jednak w stopniu nie większym niż wymagane zastosowania najlepszej dostępnej techniki (BAT)?

W jaki sposób i na jakiej postawie organ powinien określić wymagania?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX