Na jakiej podstawie można wezwać wykonawcę do niezwłocznego opracowania technologii robót naprawczych i zabezpieczających istniejącego budynku wpisanego do rejestru zabytków, jeśli w trakcie realizacji robót pojawiły się pęknięcia ścian?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 10 grudnia 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wykonawca realizuje rozbudowę istniejącego wpisanego do rejestru zabytków obiektu. W trakcie realizacji robót ziemnych (fundamentowych) pojawiły się pęknięcia i zarysowania odcinków istniejących ścian. W ocenie inspektora nadzoru inwestorskiego pęknięcia murów są objawem znacznych odkształceń. Rysy na ścianie fundamentowej może świadczą o gwałtownej zmianie w układzie warstw gruntu, gdzie w wyniku zagęszczania podłoża nastąpiła konsolidacja gruntu i osiadanie fundamentu. Rysa pionowa powstaje, gdy mur odznacza się małą wytrzymałością na rozciąganie, tj. wykonany jest na zaprawie wapiennej. Rysy ukośne powstałyby, gdy wytrzymałość muru byłaby większa. Z kolei poziome rysy wewnątrz budynku poniżej sklepienia świadczą o tym, że dolne części muru oderwały się od leżących wyżej, których ciężar przenosi się na krawędzie za pośrednictwem łęku. Powyższe w ocenie inwestora obciąża wykonawcę. Dokumentacja projektowa stanowi: "Podczas wymiany gruntów słabonośnych w pobliżu istniejących ław fundamentowych, prace ziemne należy wykonywać odcinkami, nie dopuszczając do nadmiernego sączenia wody gruntowej oraz zalewania wykopów wodą opadową. W trakcie wykonywania prac ziemnych nie należy naruszać warstw nośnych gruntu poniżej poziomu posadowienia. Zaleca się wykonanie robót fundamentowych w porze suchej. Ostatnią warstwę wykopu (ok. 10 cm) należy wykonać bezpośrednio przed wykonaniem podkładu betonowego. Ze względu na możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń roboty ziemne należy prowadzić przy nadzorze geotechnicznym.".

Mając na uwadze opisany stan faktyczny, na jakiej podstawie można wezwać wykonawcę do niezwłocznego opracowania technologii robót naprawczych i zabezpieczających istniejącego budynku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX