Na jakiej podstawie aktorowi należy obliczyć odprawę emerytalną?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 13 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik artystyczny teatru - aktor złożył podanie o rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Aktor otrzymuje stałe wynagrodzenie za pracę (wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy) oraz wynagrodzenia zmienne (stawka za grę w spektaklach w zależności od ustalonego repertuaru).

Wynagrodzenie za jaki okres należy przyjąć do obliczenia podstawy naliczenia odprawy emerytalnej, jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w miesiącu wrześniu 2020 r.?

Jak interpretować zapis § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. poz. 14) w zakresie zwrotu "pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie"?

Wysokość wynagrodzenia ze składników zmiennych u aktorów uzależniona jest od ilości wystawianych spektakli teatralnych. Za grę w spektaklu aktorowi przysługuje indywidualnie przyznana stawka za grę. W jednym miesiącu może grać w wielu spektaklach, w innym miesiącu wcale. W okresie letnim w związku z przerwą urlopową aktorzy przebywają na urlopie (wypłacana średnia urlopowa) oraz odbierają wolne dni. Podstawą do naliczenia ekwiwalentu za urlop oraz odprawy emerytalnej jest wynagrodzenie z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu/odprawy. Obliczając ekwiwalent za urlop lub odprawę emerytalną, cofamy się do miesięcy, w których pracownik świadczył pracę minimum jeden dzień niezależnie od wypłaty składników zmiennych. Pomijamy miesiące, w których był nieobecny przez cały miesiąc.

Czy postępujemy prawidłowo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX