Na jakie konto należy księgować koszty egzekucji administracyjnej dotyczącej opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 29 lipca 2020 r.
Autor odpowiedzi: Tomczyk Edward
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2020 r.

PYTANIE

Na jakie konto należy księgować koszty egzekucji administracyjnej dotyczące postępowania egzekucyjnego w administracji (paragraf 4430)?

Egzekucja dotyczy opłat za pobyt na izbie wytrzeźwień, które to opłaty należą do kategorii niepodatkowych należności budżetowych. Egzekucja komornicza prowadzona jest przez urzędy skarbowe na podstawie wystawionego przez izbę w imieniu prezydenta miasta tytułu wykonawczego. W zakresie kosztów egzekucji administracyjnej na podstawie ustawy z 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2019 r. poz. 1438 z późn. zm.) – dalej u.p.e.a., ustawa reguluje koszty obciążające wierzyciela. Zgodnie z art. 66 § 1 u.p.e.a. wierzyciel ponosi wydatki związane z przekazaniem mu egzekwowanej należności lub przedmiotu. Ponadto urzędy skarbowe po zakończeniu postępowania egzekucyjnego (np. po wydaniu postanowienia o umorzeniu postępowania z uwagi na nieskuteczność egzekucji, śmierć, przedawnienie itp) przysyłają zawiadomienia o wysokości kosztów postępowania egzekucyjnego, którymi obciążają wierzyciela podając następującą podstawę prawną: art. 64c § 4 u.p.e.a. (jeżeli koszty postępowania egzekucyjnego nie mogą być ściągnięte od zobowiązanego , koszty te pokrywa wierzyciel). Unormowania zawarte w art. 64c § 4 - § 6 u.p.e.a. wykluczają uznanie, że po zakończeniu postępowania egzekucyjnego dotyczącego należności pieniężnej organ egzekucyjny posiada tytuł prawny do egzekucji kosztów z zobowiązanego. Wierzytelność ta istniała wobec zobowiązanego w toku postępowania egzekucyjnego i miała podstawę w tytule wykonawczym wystawionym przez wierzyciela dochodzonej w tym postępowaniu należności pieniężnej. Po zakończeniu postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny nie ma już postawy do ściągnięcia kosztów egzekucyjnych z zobowiązanego, stąd zobowiązany do pokrycia tych kosztów jest wierzyciel.

Czy do ujęcia w księgach rachunkowych wyżej wskazanych kosztów egzekucyjnych właściwe jest konto 409, czy też konto 761?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX