Na jakich zasadach przyznać pracownikowi prawo do dodatku zmianowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 30 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W firmie obowiązuje dodatek zmianowy przysługujący pracownikowi zatrudnionemu w systemie pracy zmianowej (3 zmiany), którego zasady są opisane w regulaminie wynagradzania. Dodatek zmianowy nie jest pomniejszany za okres urlopu i innych nieobecności płatnych np. opieki nad dzieckiem art 188 k.p., dzień na oddanie krwi, urlop okolicznościowy, natomiast jest pomniejszany za okres zwolnienia lekarskiego, urlopu bezpłatnego, siły wyższej i innych nieobecności niepłatnych o 1/30 za każdy dzień tej nieobecności.

1. Czy prawidłowe jest takie ustalenie parametrów składnika wynagrodzenia, który jest pomniejszany tylko za niektóre rodzaje nieobecności?

2. Czy dodatek zmianowy może być traktowany jako składnik stały i nie będzie on uwzględniany w podstawie wynagrodzenia urlopowego czy wynagrodzenia za nadgodziny? Czy w podstawie ekwiwalentu za urlop będzie również traktowany jako składnik stały i wliczany w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do urlopu, a skoro jest pomniejszany za okres absencji spowodowany chorobą czy zwolnieniem lekarskim na członka rodziny, to będzie uwzględniany w podstawie wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczenia społecznego?

3. Czy należy jednak ujednolicić jego parametry i zdefiniować jako składnik zmienny zarówno przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego, za nadgodziny, ekwiwalentu za urlop i świadczeń z ubezpieczenia społecznego?

Czy wówczas konieczne byłoby jego pomniejszanie za okres urlopu wypoczynkowego, opieki nad dzieckiem art 188 k.p., urlopu okolicznościowego i innych płatnych nieobecności czy nie jest to warunek konieczny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX