Na jakich zasadach pracownica może skorzystać z mieszkania firmowego?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. z siedzibą w Rabce Zdrój posiada w środkach trwałych mieszkanie we Wrocławiu. Spółka chce oddać ww. mieszkanie do użytkowania związanego z działalnością spółki, jako mieszkanie służbowe jednej z pracownic spółki, która jest jednocześnie członkiem zarządu tej spółki. Pracownica zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku sp. ds. nieruchomości. Pracownica mieszka we własnym prywatnym mieszkaniu również we Wrocławiu.

Czy mieszkanie może zostać mieszkaniem służbowym, a fakt iż spółka sfinansuje stały pobyt w mieszkaniu dla pracownicy będzie stanowił dla niej nieodpłatne świadczenie?

Czy będzie to przychód doliczony do jej wynagrodzenie, a tym samym podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym i składkom na ubezpieczenie społeczne?

Czy spółka powinna spisać umowę najmu mieszkania służbowego z pracownicą?

Czy mieszkanie, które posiada spółka, może zostać wynajęte dla pracownicy spółki na podstawie umowy najmu, a czynsz najmu stanowił przychód dla spółki i jednocześnie koszt dla pracownika, czy raczej może być mieszkaniem służbowym?

Na jakich zasadach pracownica może skorzystać z mieszkania firmowego?

Cena rynkowa wynajmu mieszkania szacowana jest na kwotę 1600zł miesięcznie.

ODPOWIEDŹ

Full content available after logging in to LEX

Log in to LEX | Don't use LEX programs yet? Order test access