Na jakich zasadach pracodawca udziela zwolnienia od pracy pracownikom niepełnosprawnym w celu wykonania zabiegów leczniczych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Brząkowski Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 10 lutego 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownikom niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, jeśli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. W zakładowym regulaminie pracy wprowadzony są druki:

1) wniosku o udzielenie zwolnienia na podstawie art. 20 ust.1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w którym pracownik wskazuje konkretny cel zwolnienia, datę i podaje lekarza specjalistę właściwego ze względów na schorzenie wynikające z orzeczenia o niepełnosprawności;

2) zaświadczenie lekarskie- które to pracownik bierze ze sobą na wizytę do lekarza.

Na druku uzupełnia się dane pracownika i cel wizyty: badanie specjalistyczne (rodzaj badania niezbędnego w rehabilitacji schorzenia zgodnie z orzeczeniem), zabieg leczniczy lu usprawniający (rodzaj badania niezbędnego w rehabilitacji schorzenia zgodnie z orzeczeniem) - gdzie lekarz te dane musi uzupełnić. Jest również zdanie: "Wyżej wymienione badanie/zabieg nie mogło odbyć się poza godzinami pracy, podpis i pieczątka lekarza specjalisty."

Czasami zdarza się, że pracownik przyniesie zaświadczenie, na którym w pozycji badanie specjalistyczne lekarz specjalista napisze wizyta kontrolna albo nie wpisze nic, tylko podkreśli badanie specjalistyczne. Pracownik przyniósł zaświadczenie, w którym jest napisane przy badaniu specjalistycznym wypisanie leków.

Czy pracodawca na podstawie takiego zaświadczenia może uznać przysługujące osobie niepełnosprawnej zwolnienie na podstawie art 20 ust.1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Czy może uznać pracownikowi potwierdzenie badania specjalistycznego na innym druku niż zakładowy ( zapomniał zabrać ze sobą obowiązującego w zakładzie)?

Czy jeśli lekarz wpisze wizyta kontrolna a w ustawie jest badanie/ zabieg specjalistyczne podpisze się to pracodawca musi to zaakceptować?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX