Na jakich zasadach można wypłacić odprawę rentową po ustaniu stosunku pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 20 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik od połowy miesiąca stycznia przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, ustalone prawo przez ZUS do tego świadczenia to połowa lipca. Z początkiem czerwca doszło do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron na wniosek pracownika. Powodem rozwiązania umowy było m.in stanowiska lekarza prowadzącego, że jedyną dalszą drogą postępowania będzie wniosek i w efekcie przejście na rentę. Jesteśmy świadomi, że jeżeli renta ta byłaby przez ZUS przyznana, będziemy zobligowani do wypłacenia pracownikowi odprawy rentowej. Komisja ZUS nie przyznała jednak prawa do renty. Przyznała prawo do dalszej kontynuacji świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne pół roku.

Czy istnieje jakiś okres po rozwiązaniu umowy o pracę, gdzie obligatoryjność wypłaty rentowej jest aktualna?

Czy jeżeli prawo do renty zostanie przyznane pół, jeden/dwa lata po ustaniu stosunku pracy jesteśmy obowiązani cały czas do wypłaty odprawy?

Skoro komisja ZUS nie przyznaje obecnie renty a jedynie świadczenie rehabilitacyjne, nie da się obiektywnie stwierdzić że stan zdrowia uprawniający do renty miał miejsce w trakcie zatrudnienia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX