Na jakich zasadach jedna instalacja lub jej część może być użytkowana przez dwa podmioty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 19 lipca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot A jest właścicielem instalacji spalania paliw (IPPC) oraz instalacji pomocniczej, tj. zbiorników popiołów paleniskowych (6 szt.). Podmiot B dzierżawi dwa zbiorniki popiołu i okresowo prowadzi w nich proces zbierania odpadów paleniskowych. Umowa dzierżawy jest tak skonstruowana, że na każde żądanie podmiotu A, podmiot B ma obowiązek udostępnić przedmiot dzierżawy na potrzeby podmiotu A (wcześniej całkowicie go opróżniając z magazynowanych odpadów). W efekcie proces zbierania odpadów przez podmiot B ma charakter okresowy i krótkotrwały, a umowa dzierżawy dotyczy bardzo wąskiego zakresu eksploatacyjnego (np. nie dotyczy eksploatacji układów odpowietrzających zbiorniki, w tym emitorów emisji pyłu do powietrza, nie dotyczy wykonywania napraw i remontów zbiorników, nie dotyczy eksploatacji układów transportu pneumatycznego popiołu).

Czy w opisanej sytuacji, biorąc pod uwagę treść art. 183a i 183b p.o.ś. podmiot A (posiadający pozwolenie zintegrowane, ale nieprowadzący procesu zbierania odpadów, a jedynie wytwarzający odpady we własnej instalacji spalania paliw) jest zobligowany wpisać podmiot B do swojego pozwolenia zintegrowanego i dopisać w tym pozwoleniu warunki dla zbierania odpadów?

Czy też podmiot B może wystąpić o odrębną decyzję - zezwolenie na zbieranie odpadów, a podmiot A nie musi dokonywać żadnych zmian w posiadanym pozwoleniu zintegrowanym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX