Na jakich zasadach będzie mogła funkcjonować praca zdalna w przedsiębiorstwie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Grzegorczyk Maja
Odpowiedzi udzielono: 14 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W firmie obecnie funkcjonuje praca hybrydowa: 3 dni w biurze oraz 2 dni pracy z domu tygodniowo. Ten rozkład wynika z oczekiwań pracowników. Kto chce, może przychodzić przez 5 dni do biura, a kto nie che - korzysta z modelu hybrydowego i na wniosek pracownika jest 2 dni pracy zdalnej. Nie ma tu polecenia pracodawcy, a łącznie pracownicy mogą wnioskować o 104 dni pracy zdalnej rocznie. Narzędzia w postaci laptopa oraz internet zapewnia każdemu pracownikowi pracodawca. Niestety pracownicy nie akceptują takiego modelu pracy zdalne, uznając że to za mało i często składają wypowiedzenia umowy o pracę. Aby, nie eskalować konfliktu z pracownikami firma dopuszcza 3 dni w biurze oraz 2 dni zdalnej na wniosek pracownika, a w sytuacji losowej lub choroby pracodawca dopuszcza kolejne dni pracy zdalnej również na wniosek pracownika z uzasadnieniem. W firmie nie ma związków zawodowych. Dodam, że na każdy dzień pracy zdalnej pracownicy sami wnioskują i wypisują wnioski w programie do ewidencjonowania urlopów oraz pracy zdalnej. Wniosek o pracę zdalną akceptuje przełożony, a następnie w imieniu pracodawcy dział HR.

1) Czy po wejściu nowych przepisów o pracy zdalnej pracodawca może nadal utrzymać dla wszystkich pracowników opisany model pracy: 3 dni w biurze oraz 2 dni pracy zdalnej na wniosek pracownika?

2) Czy pracodawca musi stworzyć regulamin pracy zdalnej i zawrzeć porozumienie z reprezentacją pracowniczą, pomimo że o pracę zdalną wnioskują sami pracownicy z własnej inicjatywy?

3) Czy jeśli będzie kontynuowana praca zdalna na wniosek pracownika 2 dni w tygodniu x 52 tyg.= 104 dni rocznie to Pracodawca będzie musiał pokryć koszty i wypłacić ryczałt lub ekwiwalent pracownikom np. za energię?

4) Czy jeśli rodzice dzieci do lat 4 złożą wniosek o pracę zdalną (5 dni w tygodniu przez cały rok lub na stałe do ukończenia przez dziecko 4 roku życia), to pracodawca może nie wyrazić na to zgody?

5. Czy można odmówić pracy zdalnej (rodzicom dzieci do lat 4), powołując się na organizację pracy oraz rodzaj w tym np. konieczność spotkań z klientem, czy prezentowania strategii przed klientem itp. oraz na to, że firma dopuszcza model hybrydowy na wniosek pracownika tj. np 3 dni w biurze + 2 dni zdalnej, a nawet zwiększając model do 3 dni pracy zdalnej tygodniowo?

6) Czy jeśli zaistnieje potrzeba, to pracodawca będzie mógł ad hoc wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej pracownikom np,. przez miesiąc?

7) Czy jeśli praca zdalna będzie wykonywana na wniosek pracownika, to czy pracodawca może żądać informacji od pracownika gdzie ta praca zdalna jest wykonywana?

8) Czy tylko w przypadku polecenia wydanego przez pracodawcę do wykonywania pracy zdalnej będzie obowiązek tworzenia regulaminu pracy zdalnej wypłaty ekwiwalentu lub ryczałtu i zawarcia porozumienia z reprezentacją pracowników?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX